Ev Yapimi Eriste

Ev Yapimi Eriste

Ev Yapimi Eriste
1 kilo un
5 yumurta
1 tatli kasigi tuz
1 cay bardagi su

Yapilisi:Hamur malezemeleri yogurma kabina alinir sert olacak sekilde suyu dikkatli ekleyerek hamur yogrulup portakal büyüklügünde bezelere ayrilir,üzerleri unlanip bir tepsiye alinip üzeri kapatilir kurumamasi icin ardindan 15,20 dakika dinlendirilir.
Dinlenen bezeler cok ince olmayacak sekilde hafif unlanip acilir ve bir sofra bezinin üzerine alinir.Hepsi bitince saciniz varsa Yufka saci yoksa firinin alt tabakasi en yüksek isida isitilmaya baslanir.

Acilan bezeler 20 ser saniye olacak üzerlerinde hafif kabarciklar olacak sekilde ters yüz pisirilip tekrar sofra bezinin üzerine alinir soguyunca buradan üst üste toplanirki tamamen kurumasin üzerinede bir bez kapatilir.
Kesmeye baslarken iki üc beze masaya alinip iki parmak kalinliginda seritler olacak sekilde kesilir ardindan resimde görüldügü gibi eriste seklinde kesilir.
Hepsini yapinca balkona veya düz bir zemine sofra bezi serilir üzerine eristeler cok fazla üst üste gelmeyecek sekilde serilir iki üc gün arada karistirilarak kurutulur.lezizsofralar‘a tesekkurler.